Ekonomi

12. Atomexpo 2022 Fuarı Soçi’de başladı

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Güç ve Milletlerarası Projeler Genel Müdürü Afşin Burak Bostancı, Türkiye’nin yenilenebilir enerji portföyünü artırmaya devam ettiğini belirterek, “Türkiye elektriğinin yüzde 13’ünü rüzgar ve güneşten karşılıyor, hidroelektriği de kattığımızda gereksinimin yüzde 36’sı yenilenebilir enerjiden temin ediliyor.” dedi.

Bostancı, Rusya’nın Soçi kentinde bu yıl 12.’si düzenlenen Uluslararası Nükleer Enerji Fuarı “Atomexpo 2022” programında, yeşil enerjiye geçiş sürecinde kısa vadeli hedefler belirleyerek ilerlemenin daha doğru olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin 2053 yılına kadar karbon emisyonlarını sıfırlamayı amaçladığını aktaran Bostancı, yüksek güç ithalatı olan bir ülke olarak kesimin geliştirilmesi için neler yapılması gerektiğinin şuurunda olduklarını söyledi.

Bostancı, karbon emisyonlarının azaltılması konusunda kısa vadede sonuç almanın çok sıkıntı olduğuna işaret ederek, “Bu konuda uzun vadede küçük adımlarla ilerleyerek diğer ülkelerle birlikte hareket edebiliriz.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarından yapılan üretime satış garantisi verdiğini anımsatan Bostancı, ülke genelinde depolama teknolojileri ve yeşil enerjide sürdürülebilirliğin artırılması çalışmalarının devam ettiğini aktardı.

Bostancı, Türkiye’nin yenilenebilir güç üretimini artırmaya devam ettiğini vurgulayarak, “Türkiye, elektriğinin yüzde 13’ünü rüzgar ve güneşten karşılıyor, hidroelektriği de kattığımızda ihtiyacın yüzde 36’sı yenilenebilir enerjiden temin ediliyor.” diye konuştu.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin Türkiye’nin elektrik muhtaçlığının yaklaşık yüzde 10’unu karşılayacağını vurgulayan Bostancı, “Böylece yılda 40 milyon ton, 60 yılda ise 2,4 milyar ton karbon salımı engellenecek.” dedi.

Atomexpo 2022 yarın sona erecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu