Haber

ABD ve Kanada Savaş Gemileri Tayvan Boğazı’ndan Geçti

ABD ve Kanada donanmalarına ait iki savaş gemisinin Tayvan Boğazı’ndan geçtiği bildirildi.

ABD’nin Pasifik’teki 7. Filosundan yapılan açıklamada, “‘Arleigh Burke’ sınıfı güdümlü füzeler taşıyan USS Rafael Peralta destroyeri ve Kanada Kraliyet Donanması’na ait ‘Halifax’ sınıfı Ottowa firkateyni, Kasım ayında Tayvan Boğazı’ndan rutin geçiş yaptı. 1.” belirtildi.

Açıklamada, açık denizde seyrüsefer ve uçuş serbestisinin geçerli olduğu sulardan geçişin uluslararası hukuka uygun olduğu vurgulanarak, gemilerin hiçbir ülkenin karasuları dışında kalan bir koridor kullandığı kaydedildi. Boğaz’a kıyısı olan ülkelerden.

Açıklamada, “USS Ralph Johnson ve HMCS Ottowa’nın Tayvan Boğazı’ndan geçişi, ABD’nin müttefikleri ve ortaklarıyla birlikte özgür ve açık bir Hint-Pasifik’e olan bağlılığını göstermektedir.” ifadesine yer verildi. Açıklamaya yer verildi.

Çin’den tepki

Tayvan Boğazı’nın bulunduğu bölgeden sorumlu Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA) Doğu Cephesi Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, geçişin “kamuya açık gösteriş” amaçlı olduğu iddia edildi.

Açıklamada, gemilerin, Çin savaş uçaklarının ve gemilerinin kanun ve kurallara uygun olarak takip ve takip edildiği kaydedilerek, şöyle devam edildi: “Komuta askerleri her zaman tetikte olup, milli egemenlik ve güvenliği kararlılıkla koruyacaktır. bölgesel barış ve istikrar.” Söylendi.

Tayvan Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, gemilerin boğazdan geçişini doğruladı ve Tayvan çevresindeki sularda ve havaalanında durumun “normal” olduğunu belirtti.

Geçiş, ABD ve Kanada savaş gemilerinin bu yıl Tayvan Boğazı’ndaki üçüncü seyir faaliyetiydi.

ABD destroyeri USS Chung-Hoon ve Kanada firkateyni HMCS Montreal, 3 Haziran’da Tayvan Boğazı’ndan geçti.

Geçiş sırasında Çin donanmasına ait bir savaş gemisi, Amerikan gemisinin pruvasından yaklaşarak yolu kapatacak manevra yaptı ve bu da tehlikeli bir yakınlaşmaya yol açtı.

ABD’nin “Arleigh Burke” sınıfı güdümlü füze destroyeri USS Ralph Johnson, 9 Eylül’de HMCS Ottowa ile tekrar Tayvan Boğazı’ndan geçti.

Tayvan Adası’nı kendi topraklarının bir parçası, Tayvan Boğazı’nı ise karasuları olarak gören Çin, ABD’nin bölgedeki askeri varlığına karşı çıkıyor. ABD Deniz Kuvvetleri’nin bölgedeki seyrüsefer ve keşif faaliyetleri iki ülke arasında gerginliğe neden oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu