Ekonomi

Airbnb, New York City’ye “kısa süreli kiralamaları kısıtladığı” için dava açtı

Airbnb, New York City’nin Temmuz ayında yürürlüğe girecek tescil kararının “aşırı ve baskıcı” olduğunu ve “kısa süreli kiralamaları kısıtladığını” bildirdi ve Manhattan’daki eyalet mahkemesinde dava açtı.

Airbnb yaptığı açıklamada, New York City’nin sözünü uygulamasının kısa süreli kiralık konut arzını azaltacağına işaret ederek, “Bu tescil kararının bu tür özellikleri birlikte değerlendirildiğinde New York Belediyesi’nin kısa süreli kiralık konut arzını azaltmak istediği anlaşılıyor. -şehir dışında vadeli kiralama.” sözünü verdi.

Airbnb, New York City’nin başvurusunun değerlendirilebilir alternatifler sunmadığını vurguladı.

“Kısa süreli kiralamalarla ilgili kurallar yıllardır belli”

New York Belediye Başkanı Eric Adams’ın sözcüsü Jonah Allon, Kent Konseyi’nin kararı değerlendireceğini belirterek, şunları söyledi:

“Bu yönetim, konaklama sektörümüzün toparlanmaya ve gelişmeye devam etmesini sağlayarak, konut sakinleri için güvenliği ve topluluk yaşanabilirliğini ve kalıcı konut stokunu korumaya kararlıdır. Kısa süreli kiralama kuralları yıllardır nettir ve 2022 kayıt kararı usulüne uygun olarak alınmıştır. Büyükşehir Belediyesi’nden geçti.”

New York şehrinin kayıt emri Temmuz ayında yürürlüğe girecek.

Airbnb, 2016 yılında kısa süreli kiralık ilanları yasakladığı için New York Belediyesi’ne dava açmış, Belediye’nin ilgili kararın uygulanmayacağını açıklaması üzerine davayı geri çekmişti.

İtalya’nın tarihi ve turistik şehirlerinden biri olan Floransa’da, başta turistler olmak üzere kısa süreli konaklama amaçlı kiralık konut çerçevesinde şehir merkezindeki konutların kullanımının yasaklanması kararı alındı.

New York Belediyesi’nin temmuz ayında yürürlüğe girecek tescil kararı uyarınca, konut sahiplerinin site sakinlerine bildirimde bulunması, imar planı ve tadilat yönetmeliğine uyması zorunlu hale getirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu