Haber

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Canikli’den muhalefete ekonomik program eleştirisi açıklaması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ziraat Bankası ve Halk Bankası’nın “7’li tablonun öngörülemez politikalarıyla küçüleceğini ve etkisiz hale geleceğini” söyledi.

Canikli yaptığı yazılı açıklamada, Altı Masa ile HDP’yi oluşturan partileri “7 masa” olarak nitelendirerek, Altı Masa’nın ortak ekonomi programını eleştirdi.

Muhtıra metninde adı geçen tarafların ekonomik programında Ziraat ve Halk bankalarının küçültülmesi ve faaliyet alanlarının daraltılmasının yer aldığını belirten Canikli, şunları kaydetti:

“Mutabakat metninde Ziraat Bankası’nı çiftçinin, Halk Bankası’nı esnafın ve KOBİ’lerin bankası yapacaklarına yer veriyorlar. Buradaki amaç, Ziraat Bankası’nın bankacılık faaliyetlerini tarım ve Ziraat Bankası, hiçbir gerçek veya tüzel kişiye kredi ve finansman imkânı sağlayamayacak, yatırım yapamayacak.Çiftçilerin tüm kredi taleplerini karşılamakta ve artan kaynaklarını imalat bölümü başta olmak üzere diğer birimlerin kullanımına sunmaktadır. Benzer tablo Halk Bankası için de geçerli. Halk Bankası’nın nakdi kredilerinin yüzde 46’sı esnaf ve KOBİ’ler tarafından kullanılıyor, yüzde 54’ü ise diğer sektörlerin finansman ihtiyaçları için aktarılıyor.”

“Tarım küçülürse yabancı bankalar piyasaya hakim olur”

Ziraat ve Halk bankalarının reel sektörün yatırım finansmanı/kredi ihtiyacını düşük faiz oranlarıyla karşılayan iki devlet bankası olduğuna işaret eden Canikli, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ziraat Bankası ve Halk Bankası, 7’li tablonun öngörülemez politikalarıyla küçültülmekte ve etkisiz hale getirilmektedir. Ziraat Bankası ve Halk Bankası’nı para piyasalarında etkin bir aktör olmaktan çıkarmaya çalışmak, sadece neo- Liberal politikalar Ziraat Bankasını zayıflatır ve yüzde 75 oranında küçülürse yabancı sermayeli bankalar para piyasasına hakim olur.Ziraat Bankası hariç tutulduğunda yabancı sermayeli bankaların ağırlığı yüzde 50’nin üzerine çıkar.Bu durumda paradaki kurallar piyasalar tamamen yabancı sermayeli bankalar tarafından belirleniyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu