Haber

Antik Kentte 3000 Yıl Sonra Müsabaka

Düzenlenen bisiklet yarışıyla, Tlos Antik Kenti’ne spor müsabakaları 3000 yıl sonra geri döndü.

Muğla’nın Seydikemer ilçesi’nin spor karşılaşmalarıyla ünlü Tlos Antik Kenti, 3000 yıl sonra yarış heyecanını tekrar yaşadı. Akrolopolü, Tiyatrosu, Bazilikası, Kronos mabedi ve tarihi stadyumuyla öne çıkan Likya Bölgesi’nin değerli yerleşimlerinden olan Tlos Antik Kenti, Büyük Tlos Bisiklet Kriteryumu ile asırlar sonra bir spor karşılaşmasına mesken sahipliği yaptı.

44 Sportmen Pedal Bastı

Muğla Valiliğinin Himayesinde düzenlenen Büyük Tlos Bisiklet Kriteryumu 4 ülkeden 44 atletin iştirakiyle Unesco Doğal ve Kültürel Dünya Mirası süreksiz listesinde yer alan Tlos Antik Kentinde yapıldı. Gençler, Seçkinler ve Masterlar kategorilerinde 4 ülkeden 44 atletin pedal çevirdiği yarışlar bölgedeki vatandaşlarca ilgiyle izlendi.

Asırlar Sonra Atletler Uğraş Etti

1.8 kilometrelik parkurda 8, 10 ve 14 cins olarak yapılan Büyük Tlos Bisiklet Kriteryumunda kıyasıya yarışan yarışmacılar Antik Kentin mistik havasında ve mükemmel tabiatında pedallamaktan ve Tlos antik kentinde asırlar sonrasında yapılan bir spor karşılaşmasında yer almaktan ötürü son derece keyifli olduklarını söz etti.

Dereceye girenlerin mükafatlarını Muğla Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Musa Kazım Açıkbaş, Seydikemer Belediye Lider Yardımcıları Mustafa Türkan ve Ramazan Kaynak verdi.

Spor ve Kültür Turizmi Bir Ortaya Geldi

Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın, Muğla vilayetindeki arkeolojik alanların ortaya çıkarılmasında gösterdiği gayretin yanı sıra antik kentlerin bilinilirliğini artırmak için yaptırdığı çalışmalarda bisiklet sporu tesirli olmaya başladı. Muğla valiliği himayelerinde bu sene antik kentler ortasında düzenlenen kamplı bisiklet çeşitlerinden sonra birinci kez bir yarış da düzenlenmiş oldu.

Dereceye giren atletler,

Gençlerde

1.Karaman GSK’dan Talha Baran Baltacı

2. İzmir Velo GSK’dan Veysel Tanrıverdi

3. Antalya Konyaalti Belediyesi GSK’dan Muhammed Ali Şişman

Elitlerde

1.Mugla Karya GSK’dan Nurettin Emre Oruç

2.Muğla Karya GSK’dan Barış Akkoyun

3.Fethiye GSK’dan Volkan Atuk

Master larda

  1. Rus İlya Romanov
  2. Ferdi Sportmen Erkan Ünsür
  3. İzmir Karşıyaka Belediye SGK’dan Yusuf Demiray oldu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu