Ekonomi

Apple 2. çeyrek gelirlerinde beklenenden daha az düşüş bildirdi

Apple Inc. (NASDAQ:AAPL), ikinci çeyrek mali gelirlerinde beklenenden daha az bir düşüş bildirdi ve rakamlar %4’lük düşüşle 90,8 milyar $’a gerileyerek 90,01 milyar $’lık ortalama analist tahminini aştı. CEO Tim Cook şirketin geleceğine ilişkin iyimserliğini dile getirerek, Haziran ayında sona erecek olan mevcut çeyrekte satışlarda düşük tek haneli bir artış beklentisiyle büyümeye geri dönüleceğini öngördü. Bu durum, Apple hisselerinin 2024 yılında %10’luk bir düşüş yaşadığı ve S&P 500‘ün %6’lık kazancının gerisinde kaldığı bir döneme denk geliyor.

Zorlu bir ortama rağmen Apple’ın performansı dayanıklılık gösterdi. Şirket, Samsung Electronics (KS:005930) gibi rakiplerinin yapay zekalı sohbet robotları içeren cihazları piyasaya sürmesiyle akıllı telefon pazarında yoğun bir rekabetle karşı karşıya kaldı. Apple’ın App Store da dahil olmak üzere hizmet işinin Avrupa’da yeni yasalarla karşı karşıya kalması ve ABD Adalet Bakanlığı’nın Mart ayında şirketi akıllı telefon pazarında tekelleşmekle suçlamasıyla düzenleyici baskılar da artıyor.

10,5 düşüşle 45,96 milyar dolara gerileyen iPhone satışları analist beklentilerini neredeyse karşıladı. Tedarik zinciri sorunlarının çözülmesi nedeniyle geçen yılın aynı döneminde satışlarda 5 milyar dolarlık bir artış olduğu düşünüldüğünde düşüşün daha az şiddetli olduğu görülüyor. Çin de dahil olmak üzere bazı pazarlarda iPhone satışları gerçekten de arttı. Büyük Çin’de 30 Mart’ta sona eren çeyrekte satışlar %8,1 düşüşle 16,37 milyar dolara geriledi, ancak yine de beklenen 15,59 milyar doları aştı.

Tim Cook, Apple’ın son beş yılda 100 milyar doları aşan araştırma ve geliştirme yatırımlarını artırmasıyla, şirketin üretken yapay zeka konusundaki yükseliş duruşunu vurguladı. Cook, Apple’ın bu yıl düzenlenecek etkinliklerde yapay zeka ile ilgili “çok heyecan verici şeyler” açıklayacağını belirtti.

Şirketin hisse başına kazancı 1,53 dolara ulaşarak Wall Street’in 1,50 dolarlık tahminini aştı. Apple Music ve TV hizmetlerini kapsayan hizmetler segmenti 23,87 milyar dolara yükselerek 23,27 milyar dolar olan beklentileri yine aştı. Mac satışları da M3 çip ile güçlendirilen yeni MacBook Air’in etkisiyle 7,5 milyar $’a ulaşarak 6,86 milyar $’lık tahmine kıyasla daha iyi bir performans sergiledi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Ancak tüm segmentler aynı başarıyı gösteremedi. iPad satışları beklentilerin altında kalarak 5,91 milyar $’lık beklentiye karşılık 5,56 milyar $ olarak gerçekleşti. Apple Watches ve AirPods gibi ürünleri içeren giyilebilir ürünler segmenti ise 8,08 milyar dolarlık tahminin altında kalarak 7,91 milyar dolara geriledi.

Apple, finansal performansına karşılık olarak nakit temettüde %4’lük bir artış açıkladı ve 110 milyar dolarlık ek bir hisse geri alım programına yetki verdi. Apple hisseleri, kazanç raporunun ardından genişletilmiş işlemlerde neredeyse %3 yükseldi.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu