Haber

Arkeologlar Orta Çin’deki Muhtemelen Kraliyet Mozolesi’nin Alt Mezarlarını Ortaya Çıkardı

CHANGSHA, 31 Ocak (Xinhua) — Çin’in merkezindeki Changsha şehrinin arkeoloji enstitüsüne göre, arkeologlar Changsha’da Batı Han Hanedanlığı’na (MÖ 202-MS 25) ait 21 mezar ortaya çıkardılar, bunlar muhtemelen bir kraliyet mozolesinin alt mezarlarıdır. . çıkardı

Kazı projesinin başkanı Zhou Baodong, mezarların hepsinin toprak çukurlar olduğunu ve iki türe ayrılabileceğini söyledi: geçitli ve geçitsiz mezarlar.

Zhou, mezarların birçoğunun yan yana olduğunu ve bunların çiftler veya aile üyeleri için toplu mezarlar olabileceğini de sözlerine ekledi.

Özellikle arkeologlar bu kümede benzersiz bir mezar buldular. İddiaya göre bu mezar, Çangşa’yı yöneten Hunan Eyaletinde nadiren görülen iki katlı bir yapı olabilir.

Zhou, “Tahminlerimiz doğru çıkarsa, bu, Han Hanedanlığı’ndaki çift katlı mezarların gelişimi ve dağılımını incelemek için önemli ipuçları sağlayacaktır.” Dedi.

Mezarlarda, çoğu insan yapımı çanak çömlek olan toplam 234 gömülü modül bulundu.

Arkeologlar, mezarların yakınlığı ve yaşları göz önüne alındığında, bunların büyük olasılıkla eski bir kraliyet mozolesi için alt mezarlar olduğunu söylediler.

Zhou, yeni bulguların, Batı Han Hanedanlığı döneminde günümüz Changsha’daki mezar sistemini incelemek için temel bilgiler sağlayabileceğine dikkat çekti.

haber-almus.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu