Ekonomi

Bank of America: Müşteriler Dördüncü Hafta Üst Üste Hisse Senedi Satarken Para Çekme İşlemleri 2 Milyar Dolara Ulaştı

Bank of America Securities, müşterilerinin üst üste dördüncü hafta boyunca satın aldıklarından daha fazla ABD hisse senedi sattığını ve satılan hisse senetlerinin toplam değerinin 2 milyar dolara ulaştığını bildirdi. Bu durum, S&P 500 endeksinde önemli değer değişiklikleri yaşanmamasına rağmen gerçekleşti.

Sadece kurumsal müşteriler ve şirketler üst üste ikinci hafta da net hisse senedi alıcısı oldu. Buna karşılık, hedge fonlar ve bireysel yatırımcılar aldıklarından daha fazlasını satmaya devam etti.

Ekonominin farklı sektörlerine bakıldığında, teknoloji sektörü ve iletişim hizmetleri sektörü en fazla yatırım alan sektörler olurken, teknoloji sektörü beşinci hafta, iletişim hizmetleri sektörü ise sekizinci hafta yatırım artışı kaydetti.

Öte yandan, sağlık hizmetleri sektörü yatırımlarda büyük bir düşüş yaşadı ve Bank of America’nın kayıt tutmaya başladığı 2008 yılından bu yana en yüksek onuncu yatırım geri çekilme haftasını kaydetti. Temel olmayan tüketim mallarına odaklanan sektörler ve temel tüketim mallarına odaklanan sektörler de üst üste dördüncü hafta yatırım geri çekilmesi yaşadı. Bunlar arasında, temel olmayan tüketim malları sektöründeki hisse senetleri, Nisan 2022’den bu yana son dört hafta içinde en yüksek ortalama geri çekilmeye sahip oldu.

Bank of America Securities analistleri, düşük gelirli tüketiciler arasında ekonomik zorlukların artması halinde, temel olmayan tüketim malları sektöründeki şirketlerin temel tüketim malları sektöründekilere göre daha iyi bir konumda olabileceğine inanıyor. Bankanın ekonomistleri, ilk çeyrek finansal sonuçlarında ortaya çıkan endişelere rağmen, tüketici harcamalarının güçlü kalacağını öngörüyor.

Hisse senetlerine yatırım yapan borsa yatırım fonları (ETF’ler) altı hafta içinde ilk kez yatırım çekişiyle karşılaştı. Bu durum, küçük, orta ve büyük ölçekli şirketlere odaklanan ETF’lerin yanı sıra belirli bir odak noktası olmadan çeşitli şirket büyüklüklerine yatırım yapan ETF’lerde de görüldü.

Büyümesi beklenen ve iyi değerde olduğu düşünülen şirketlere odaklanan ETF’lere yapılan yatırımlar üst üste beşinci haftada da artarken, temel olmayan tüketim malları sektörüne odaklanan ETF’lere yapılan yatırımlarda düşüş görüldü. Buna karşılık, sağlık hizmetleri sektöründeki ETF’ler yatırımda en yüksek artışı gördü, bu da bireysel sağlık hizmetleri şirketi hisse senetlerinden yatırımın çekilmesinden önemli ölçüde farklıdır.

Kurumsal müşteriler tarafından yapılan hisse geri alımları üst üste on birinci hafta boyunca normalden daha yüksek oldu. Bank of America’ya göre, yılın başından bu yana, bu geri alımlar S&P 500’ün toplam piyasa değerinin %0,41’ini oluşturdu ve bu oran geçen yıl bu zamanlarda kaydedilen en yüksek oran olan %0,34’ten daha yüksek.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu