Sağlık

Beyin Sisi Hakkında Bilinmesi Gereken 4 Önemli Nokta

Unutkanlık ve odaklanamama sorunu yaşayanlar dikkat!

Zihniniz eskisi kadar berrak değil mi? Unutkanlık problemleri yaşıyor, bir şeye odaklanamıyor musunuz? Üzerinizde daima bir keyifsizlik ve isteksizlik hissi mi var? Acıbadem Ataşehir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sevinç Tuncer, bu ve gibisi problemlerle kendini gösteren beyin sisi/beyin sislenmesinin, bilhassa Covid-19 sonrası çok sık görülür hale geldiğini belirterek “Nörolojik bir sorun olan beyin sisi, bir öteki deyişle beyin sislenmesi kısaca zihin yorgunluğu olarak tanımlanabilir. Baş karışıklığı, unutkanlık, odaklanamama, dikkatin ve konsantrasyonun sürdürülememesi, zihinsel fonksiyonlarda eskiye nazaran yavaşlama ve sorun çözme yetisinde zahmet üzere bilişsel belirtilerle kendini gösteren beyin sisi, bir hastalık değil bulgular bütünüdür. Öbür bir deyişle farklı tıbbi durumlara yahut hastalıklara eşlik eden zihinsel işlev bozukluğudur” diyor. Yapılan araştırmalara nazaran, Covid-19 geçiren her 100 şahıstan, hastalıktan sonra en az 30’unda beyin sislenmesi görüldüğünü, bu oranın 50’lere çıkabildiğini söyleyen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sevinç Tuncer, beyin sisi/beyin sislenmesi hakkında bilinmesi gereken 4 değerli noktayı anlattı, kıymetli ihtarlar ve tekliflerde bulundu.

Beyin sisi en çok bu bulgularla kendini gösteriyor!

Özellikle düşük güç yahut yorgunluk, huzursuzluk, korku, sonluluk, depresyon, uyku bozukluğu (uykusuzluk veya aşırı uykululuk), baş ağrısı, zihin bulanıklığı, unutkanlık, konsantrasyon zahmeti, dikkat eksikliği, odaklanma zahmeti, motivasyon kaybı, isteksizlik ve baş karışıklığı beyin sisi/beyin sislenmesinin en çok görülen bulgularını oluşturuyor.

Beyin sisinin kalıcı olmaması için!

Beyin sisinin tedavisinin nedene nazaran yapıldığını belirten Prof. Dr. Sevinç Tuncer şöyle konuşuyor: “Öncelikle beyin sisine neden olan durumların araştırılması, varsa hormon bozuklukları ve vitamin eksikliklerinin tedavi edilmesi gereklidir. Covid-19 enfeksiyonu sonrası görülen beyin sisini önlemenin tek yolu, Covid-19’dan korunmak ve aşı ile bağışıklık sağlamaktır! Ayrıyeten sağlıklı beslenme, günde en az 7-8 saat kesintisiz, kaliteli uyku, olumlu düşünmek, gerilimi azaltmak, varsa depresyonun tedavisi, günlük nizamlı antrenman, açık havada yürüyüş, zihni çalıştıracak ancak birebir vakitte keyif verecek aktiviteler yapmak, bilgisayar ve cep telefonunda daha az vakit harcamak, gün içinde mola vermeyi ihmal etmemek zihin berraklığını kazanmayı sağlamanın en önemli yollarıdır. Covid-19 ağır geçmemiş ve beyinde kalıcı bir yapısal tahribat yapmamışsa yahut altta yatan nörolojik bir hastalık yoksa beyin sisi süreksiz oluyor. Lakin ileri yaş ve evvelden bunaması olan hastalarımızdaki zihinsel kötüleşme kalıcı da olabiliyor.”

Beyin sisine bu etkenler yol açabiliyor!

Beyin sisinin; bilhassa depresyon, dert bozukluğu, kronik yorgunluk sendromu, uykusuzluk, gerilimli ömür, tiroit hastalıkları, B12 vitamini eksikliği, hormonal bozukluklar, menopoz, ağır kalp, akciğer ve sistemik hastalıklar ile kimi ilaçların yan tesiri olarak görülen klinik bir durum olduğunu belirten Prof. Dr. Sevinç Tuncer, görülme sıklığının bilhassa son yıllarda Covid-19 pandemisi ve Uzamış Covid Sendromu ile birlikte önemli ölçüde artış gösterdiğini söylüyor. Prof. Dr. Sevinç Tuncer; yapılan araştırmalara nazaran, Covid-19 geçiren her 100 bireyden, hastalıktan sonra en az 30’unda beyin sislenmesi görüldüğünü, bu oranın 50’lere çıkabildiğini belirtiyor.

Uzamış Covid Sendromu’nun kıymetli bir göstergesi!

Beyin sisinin oluşmasında; kişinin bağışıklık düzeneklerinin virüse verdiği karşılık, hastalığın oluşturduğu iltihabi durum, damarsal faktörler ve beynin kollayıcı sistemlerinin kırılması üzere pek çok neden üzerinde durulduğunu söyleyen Prof. Dr. Sevinç Tuncer “Covid-19’u hafif bulgularla atlatan şahıslarda de beyin sislenmesi görülebiliyor ve kimi şikayetler aylarca devam edebiliyor. Dünya Sıhhat Örgütü’nün tarifiyle Sars CoV-2 enfeksiyonu geçirdikten sonra birinci üç ay içinde ortaya çıkan ve en az iki ay süren, öbür bir nedenle açıklanamayan bulguları tanımlayan Uzamış Covid Sendromu’nun önde gelen bulgularından biri beyin sislenmesidir. Uzamış Covid Sendromu’nda bulgular 4-12 hafta sürebilir hatta altı aya kadar uzayabildiği gösterilmiştir.” diyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu