Ekonomi

CHP Milletvekili Ali Gökçek: Asgari Ücret Açlık Sınırının Altında Kaldı

CHP İstanbul Milletvekili Ali Gökçek, hayat pahalılığı ve art arda yapılan zamlara ilişkin, “Asgari ücretin açlık sınırının altında olduğu, bugünün dünden daha pahalı, yarından daha ucuz olduğu bir ekonomik krizde vatandaşlar yaşam mücadelesi veriyor. 20 Asgari ücret açıklandığında bugün benzin 24 lira 36 lira Yeni zamla birlikte motorinin fiyatı 37 lira oldu Vatandaş artan maaşı alamadan zam pompaya yansıdı , piyasaya yansıdı, market raflarına yansıdı, vergilere yansıdı” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Gökçek, tüketim konularındaki artışlarla ilgili bugün yazılı açıklama yaptı. Gökçek şunları söyledi:

İSTANBUL’DA VATANDAŞLARIN YÜZDE 42’Sİ AZ RİZA YAŞIYOR”

“Son verilere göre açlığın sonu 11 bin 658 liraya, yoksulluğun sonu 37 bin 974 liraya yükseldi. Açıklandığı 20 Haziran’dan bu yana taban fiyat eridi. Asgari ücret açlık sınırında kalıyor ve bugün bir ailede iki kişi çalışsa da yoksulluk sınırını aşamazlar.Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde yirmisinin yaşadığı İstanbul’da vatandaşların yüzde 42’si kıtlık yaşıyor ve sadece yüzde 46’sı kredi kartı borcunu ödeyebiliyor. borç.

AKP’NİN SEÇİM SÖZÜ ZATEN BİR RÜYA”

AKP’nin 2023 seçim beyannamesinde, maaşlıların enflasyonun altında ezilmeyeceği çok net bir şekilde ifade edilmişti. Ama geçmişte olduğu gibi bugün de maalesef vatandaş enflasyonun altında eziliyor. Milletin boğazına giren kuru ekmeği bile çalan bir hükümetimiz var.

Asgari fiyatın açlık sınırının altında olduğu, bugünün dünden değerli, yarından ucuz olduğu bir ekonomik krizde vatandaşlar yaşam mücadelesi veriyor. 20 Haziran’da asgari fiyat açıklandığında 24 lira olan akaryakıt bugün 36 lira oldu. Yeni zamla birlikte motorin fiyatı 37 lira olarak belirlendi. Zam pompaya yansıdı, piyasaya yansıdı, market raflarına yansıdı, vatandaş zamlanan maaşını alamadan vergilere yansıdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu