Haber

DEM Parti’den İstanbul adaylığına yönelik eleştirilere yanıt: Kendi başarısızlıkları

Yerel Seçimlere kısa bir süre kala siyasi partilerin aday seçme süreçleri sona yaklaşıyor. DEM Partisi’nin İstanbul’da aday gösterme kararı alması ve Başak Demirtaş’ın isminin gündeme gelmesi üzerine Grup Başkanvekili Sezai Temelli, CHP’ye yakın çevrelerden gelen “Demirtaş AKP’nin adayıdır” yönündeki eleştirilere yanıt vererek, “Siyasidir” dedi. Kendi başarısızlıklarını bizim üzerimize örtmeye çalışmaları kabul edilemez.” ” o cevapladı.

Bu gelişmenin ardından CHP’ye yakın bazı isimler, “Başak Demirtaş AKP’nin adayı, Murat Kurum’un seçimi kazanmasına yardımcı olacaklar, Selahattin Demirtaş cezaevinden çıkacak, Başak Demirtaş atamama karşılığında aday oldu” gibi eleştirilerde bulundu. bir mütevelli.”

10Haber’den Caner Polat’ın haberine göre DEM Parti Küme Başkan Yardımcısı Sezai Temelli, argümanlara ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Geçtiğimiz pazar günü İstanbul’da aday göstereceğimizi duyurmuştuk. Aday çalışmaları 9 Şubat’a kadar devam edecek olup, (güç birliği veya şehir mutabakatı olmadığı takdirde) İstanbul başta olmak üzere aday gösterebileceğimiz yerlerde adaylarımızı açıklayacağız. “Başak Demirtaş’la ilgili soruya ‘aday havuzumuzda’ şeklinde yanıt verdik.”

BİR SOSYAL MEDYA KLASİĞİ OLDU

“O günden bu yana sosyal medyada çok kirli bir dille aday gösterme, adeta nefret söylemi kullanma ve benzeri konularda suçlamalar yapılıyor. ‘AKP’nin adayı’ demek, pazarlığın yapıldığını iddia etmek sosyal medya kirliliğinin klasik biçimleridir. Bu suçlamalar ne siyasi nezakete sığar ne de güç birliği görüşmelerinde yeri olabilir, güç birliği olsaydı olur, yoksa CHP’nin kendine bakması lazım.

Biz kendi siyasi kararımıza göre hareket ederiz. Hem Murat Kurum hem de Ekrem İmamoğlu seçimi kaybederlerse kendi stratejileri nedeniyle kaybedecekler. “AKP ve CHP’nin, kendi başarısızlıkları veya oluşturamadığı ittifak politikaları nedeniyle sürüklendiği noktanın sorumlusu olarak partimizi görmesi, kendi başarısızlıklarını partimiz üzerinden örtmeye çalışması kabul edilemez.” dedi.

‘ŞİMDİYE KADAR İSTANBUL’DA BU OLMADI’

Mayıs seçimlerinin ardından yerel seçimlerde ‘kentsel uzlaşma’ ile hareket etme kararı aldıklarını belirten Temelli, “Her ilin yerel özelliklerini dikkate alacağız. Kürt illerinde adaylarımızı halk oyu ile belirledik. İlçeler var. Batı’da da kentsel uzlaşmayla ilerlediğimiz iller var. Bu kentsel uzlaşmanın içinde birçok parti var. Güç birliğinin olduğu yerler var. Şu ana kadar İstanbul’da bu olmadı” dedi.

9 ŞUBAT’TA AÇIKLANACAK

Ortak aday görüşmelerinin halen devam ettiğini belirten Temelli, “CHP adayları için net bir yer yok ama şehrin dinamikleriyle ortak aday çıkarma eğiliminde olan yerlerde çalışmalar devam ediyor. Bu ayın 9’una kadar bunları netleştirmeye çalışıyoruz. Belli yerlerde ortak bir aday ortaya çıkabilir. Bu ortak adaylarla seçim yapılabilir. Adayımızla her yere gideceğimizi ama şehir mutabakatını da dikkate alacağımızı defalarca belirtmemize rağmen, maalesef yine müzakere akıllarına takılan bazı şeyler oluyor. Bu yaygın bir suçlama kaynağıdır. Asılsız suçlamalar. “Öncelikle insanları hedef alan, onlara kirli dille saldıran bir durumu kabul edemeyiz” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu