Haber

Depremzedeler ve madencilerin ağlatan buluşması

Depremzedeler ve madencilerin ağlatan buluşması

Enkazdan sağ kurtuldu, madencileri karşılamaya geldi

ZONGULDAK – Zonguldak’ta deprem bölgesinden dönen maden işçileri alkışlar ve çiçeklerle karşılandı. Hatay’ın Antakya ilçesinde ailesiyle birlikte enkaz altından Zonguldak’a gelen depremzedenin maden işçisine sarılıp teşekkür etmesi yürekleri dağladı.

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerin ardından bölgede arama kurtarma çalışmalarına katılan Zonguldaklı maden işçileri görevlerini tamamladıktan sonra memleketlerine döndüler. Polis eşliğinde otobüslerle kente giren madenciler, çok sayıda vatandaşın katılımıyla Madenci Anıtı önünde karşılandı.

Pankartlar, alkışlar ve çiçeklerle karşılanan maden personeli duygulu anlar yaşadı. Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, protokol üyeleri ve halk tarafından karşılanan maden işçileri, kendileri için oluşturulan koridordan geçti.

Birbirlerine sarılarak teselli buldular

10 gündür bölgede olduğunu anlatan maden işçisi Hidayet Bozacıoğlu, “Hatay yerle bir oldu. Hatay yok, Hatay diye bir yer yok. 10 gündür deprem bölgesindeyiz. Çadırlarda kaldık.” Bu sırada Antakya’dan geldiğini söyleyen depremzede Vedat Altınöz, “Ben de Antakya’dan geldim. Enkazdan çıktım. Allah razı olsun. Memleketinize geldik. Eşim, kızım ve ben geldik. .Merhuda Allah sabırlar versin madenciye sarıldı.

Madencilerin yeniden bölgeye gönderildiğini anlatan maden işçisi Bozacıoğlu, “Bu saatten sonra olursa sürpriz olur. Bir küme daha gitti. Bekliyoruz. Bir daha bize gelin derse geliriz” dedi. tekrar göreve git.”

“İkinci katta oturmama rağmen binadan çıktık”

Yaşadığı dehşeti gazetecilere anlatan depremzede Vedat Altınöz, “Antakya Merkez’de oturuyorum. Gürgenpaşa Mahallesi’nde oturuyordum. İkinci katta oturuyordum. Bina yedi katlıydı. O zamanlar madenciler gelmemişti ama ben yinede hepsine teşekkür ediyorum sarsıntı olunca eşim uyardı masanın altına girdik masanın altında kaldık masanın altında kaldık sallandı binanın çöktüğünü anlamadık Evdekilerin düştüğünü sandım. Bizi dışarı çıkardıklarında binanın ikinci katında olduğumu gördüm. Binanın diğer tarafından bizi indirdiler. Tablo bizi kurtardı. Dün Zonguldak’a geldik. Hayırseverlerden Allah razı olsun. Bize bir ev tahsis ettiler. Zonguldaklı hemşerilerimiz bize yardımcı oluyor” dedi.

“Kömür kurtarmaya değil, hayat kurtarmaya gittik”

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, “Konuşmak gerçekten çok zor. Yüzyılın felaketinde özellikle Zonguldak’taki kahraman madencilerimiz orada nasıl bir can daha kurtarabiliriz diye canları pahasına mücadele ettiler. Gururumuz oldular. Belediye başkanlarımız ve milletvekillerimizle birlikte oradaydık.Madenci “Kardeşlerimizin emeğine bizzat şahit olduk. Onların aidatlarını ödeyemiyoruz. Ne kadar gurur duyduğumuzla gurur duyamayız. En büyük çaba onlarda. Bugün onları Zonguldak’ta Madenci Anıtı önünde karşıladık. Rabbim onları bir daha böyle musibetlerle imtihan etmesin.”

Deprem bölgesinden dönen maden işçisi Dursun Bozacıoğlu, “Kömür çıkarmaya değil hayat kurtarmaya gittik. Türkiye’mizin başı sağolsun. İnşallah ülkemiz böyle felaketlerle karşılaşmaz.”

Karşılama töreninin ardından maden personeli otobüslere binerek evlerine gitti.

haberbaliseyh.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu