Haber

Emekli İsrail Ordusu Generali: Batı Şeria’da Apartheid var

Emekli İsrail ordusu generali Amiram Levin, işgal altındaki Batı Şeria’da “apartheid” rejiminin uygulandığını ve “ordunun savaş suçlarının suç ortağı olduğunu” belirtti.

İsrail ordusunun kuzey komutanlığı generali olan Levin, Batı Şeria’daki durumu, siyah vatandaşların haklarının hiçe sayıldığı Güney Afrika’daki “apartheid” rejimine benzetti.

“(Batı Şeria) 57 yıldır burada demokrasi yok. Tam bir apartheid var. Burada egemen olmaya yönlendirilen İsrail ordusu içeriden çürüyor. Yerleşimciler (Filistinlilere) saldırırken seyirci kalıyor ve bu suça ortak oluyor savaş suçu.” dedi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da yaşananları Nazi Almanya’sıyla karşılaştıran Levin, “Halil’de sadece Yahudilerin girebildiği sokaklar var ve Arapların yürümesi yasak” dedi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da bir günde 3 yerleşimci şiddeti

İsrail’de 2022 sonunda Başbakan Binyamin Netanyahu tarafından kurulan koalisyon hükümetinde Filistinlilere yönelik ırkçı eylem ve söylemleriyle tanınan Bezalel Smotrich ve Itamar Ben-Gvir gibi isimler ile Yahudi yerleşimcileri destekleyen isimler atandı. kritik bakanlıklar

Aşırı sağın iktidarda olduğu bu dönemde, özellikle işgal altındaki Batı Şeria’daki Filistin köylerinde; Araçların ve evlerin ateşe verildiği, ateş açıldığı, Filistinlilerin öldürüldüğü veya yaralandığı kitlesel Yahudi yerleşimci akınlarında artış var.

İsrail ordusu, bu saldırılar sırasında Filistinlilerin akınına karşı yerleşimcileri koruduğu için eleştirildi.

Birleşmiş Milletler İnsani Bütünleşme Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke’nin paylaştığı verilere göre, yılın ilk 6 ayında Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere saldırdığı 591 olayın 149’u Filistinlilerin yaralanması veya ölümüyle sonuçlandı.

OCHA Sözcüsü, geçen yıla göre saldırılarda yüzde 39’luk bir artışla bunun ayda yaklaşık 99 olaya tekabül ettiğini belirtti.

İsrail’in 1967’de başlayan Batı Şeria’daki askeri işgali, 1993’te Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile imzalanan Oslo Anlaşması’nın ardından Filistin Otoritesi’nin kurulmasına kadar devam etti ve “Filistin Özerk Yönetimi” sistemi uygulanmaya başlandı. Anlaşmaya göre bu bölgelerde

Anlaşmaya göre 1999’da geçiş döneminin sona ermesinin ardından bağımsız bir Filistin devletinin kurulması ve İsrail’in Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki işgalinin sona ermesi gerekiyordu.

Ancak İsrail sorumluluklarını yerine getirmedi ve Batı Şeria’daki yasadışı Yahudi Yerleşimlerini daha da güçlendirmeye çalıştı. İşgal altındaki Batı Şeria’daki Filistinliler, yaklaşık 57 yıldır İsrail ordusunun askeri yönetimi altında yaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu