Haber

Filipinler, Çin’in Spratly Adaları’ndaki savaş gemisi iddialarını yalanladı

Filipin Devlet Lideri Ferdinand Marcos Jr., Güney Çin Denizi’nde iki ülke arasında egemenlik anlaşmazlığının konusu olan Spratly Adaları’ndaki Filipinler savaş gemisinin resiften çekileceği taahhüdüne ilişkin Çin’in iddialarını yalanladı. .

Filipinler Sahil Güvenliği tarafından yayınlanan videoda Marcos, Çin’in Spratly Adaları’ndaki “BRP Sierra Madre” savaş gemisiyle ilgili iddialarına yanıt verdi.

Çin’in Filipinler’in gemiyi geri çekme sözü verdiği yönündeki iddialarını reddeden Marcos, “Filipinler’in kendi gemisini kendi sularından çekmesi için böyle bir düzenleme veya anlaşmadan haberim yok. Böyle bir anlaşma olsa bile iptal ediyorum. şimdi.” açıklama yaptı

Çin’in söz konusu iddiası, Çin Sahil Güvenliği’nin 6 Ağustos’ta Second Thomas Coal’da söz konusu gemiye yanaşan Filipinler ikmal gemisine basınçlı su püskürtmesinin ardından geldi.

Karaya oturan savaş gemisinin bölgede kaçak olarak bulunduğunu kaydeden Çin Sahil Güvenlik, 7 Ağustos’ta geminin geri çekilmesini ve resifin yeniden inşa edilmesini talep etti.

Filipinler ise 8 Ağustos’ta Çin’in talebini reddederek, iki ülke arasında Güney Çin Denizi’ndeki tartışmalı resifte karaya oturan savaş gemisini geri çekmesi konusunda uyardı.

Güney Çin Denizi anlaşmazlığı

Güney Çin Denizi, kıyıdaş ülkelerin İkinci Dünya Savaşı sonrasında bağımsızlıklarını kazanmalarından bu yana egemenlik tartışmalarının konusu olmuştur.

Çin, ilk kez 1947’de yayınladığı haritayla Güney Çin Denizi’nin yüzde 80’inde egemenlik iddiasında bulunuyor. Filipinler, Vietnam, Brunei, Malezya gibi kıyı komşuları da bölgede hak iddia ediyor.

Başta Paracel ve Spratly Adaları olmak üzere bölgedeki adacıklar, resifler, resifler ve deniz bentleri üzerindeki egemenlik anlaşmazlıkları, Çin ile diğer ülkeler arasında zaman zaman gerginliğe neden oluyor.

ABD ve bölge ülkeleri, Çin’in bölgedeki tartışmalı adalara askeri üsler kurmasına ve sivil gemi filolarını uzun süre elinde tutmasına karşı çıkıyor.

golovaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu