Haber

Filistinli BM Temsilcisi: Gazze şu anda dünyanın cehennemi

Filistin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, Gazze’nin şu anda dünyanın cehennemi olduğunu söyledi.

Mansur, Orta Doğu’daki durumu görüşmek üzere acilen düzenlenen BM Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında konuştu.

Gazze’de yaklaşık 2,3 milyon Filistinlinin kimsenin yaşamaması gereken acılara maruz kaldığını belirten Mansur, “Filistinliler kuşatılıyor ve bombalanıyor.” söz konusu.

Mansur, “Gazze şu anda dünyanın cehennemidir” dedi.

“İnsanlığı cehennemden kurtarmak, bugün BM için Filistinlileri Gazze’den kurtarmak anlamına geliyor” diyen Mansur, İsrail’in hava saldırıları nedeniyle Gazze’deki evlerin yarısının hasar gördüğünü veya yıkıldığını kaydetti.

Mansur, saldırılar nedeniyle Gazze halkının neredeyse tamamının yerinden edildiğini vurguladı.

İnsanların araçlarda ya da sokaklarda uyuduğunu ve “gittikleri her yerde öldürüldüğünü” söyleyen Mansur, Gazze’de ölüm sayısının her geçen dakika arttığının altını çizdi.

???????Mansur, Filistinlilerin “gece gündüz ölümle burun buruna geldiklerini” belirterek, üye devletlere saldırıyı durdurmak için harekete geçme çağrısında bulundu.

İsrail bundan sonra BMGK toplantılarına sarı yıldızla katılacak

İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, bundan sonra BM Güvenlik Konseyi toplantılarına Holokost’un simgesi olan ve Yahudilerin tanınmak için takmaya zorlandıkları “sarı yıldızı” takarak katılacağını söyledi.

Erdan, “Siz uyanıp Hamas’ın zulmünü kınayana kadar bu yıldızı takacağız” dedi. dedi.

Erdan, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney yönetimini de “Adolf Hitler rejimine” benzeterek, “Tıpkı Nazi rejimi gibi Ayetullah rejimi de her yere ölüm ve yıkım getiriyor” dedi. söz konusu.

Öte yandan BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, İsrail-Filistin çatışması nedeniyle Suriye’nin “daha geniş bir gerilimle karşı karşıya olduğunu” söyledi.

Pedersen, İsrail’in Suriye’deki Halep Havalimanı’na düzenlediği iddia edilen hava saldırısına dikkat çekerek, 7 Ekim’de başlayan çatışmanın “Suriye’ye sıçradığını” söyledi.

haber-karacoban.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu