Haber

Fransız Polinezyası’ndaki Nükleer Testler Tiroid Kanserini Tetikliyor

Fransa’da yapılan araştırmalar, Paris yönetiminin Pasifik Okyanusu’nda bir deniz karası olan Fransız Polinezyası’nda 30 yıldır gerçekleştirdiği 200’e yakın nükleer testin ardından üretilen radyasyonun bölgede tiroid kanserini tetiklediğini ortaya koydu.

Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nün (INSERM) araştırmasına göre, Fransa’nın 1966’dan 1996’ya kadar geçen 30 yılda Pasifik’te gerçekleştirdiği yaklaşık 200 nükleer deneme bu bölgede kanser riskini artırdı.

Bu nükleer testler, Fransız Polinezyası olarak adlandırılan takımadalardaki tiroid kanseri vakalarının yüzde 0,6 ila yüzde 7,7’sinin tetikleyicisi olabilir.

INSERM araştırmacısı Florent de Vathaire, bölgede daha sonra ortaya çıkan tiroid kanserinin çeşitli varyantlarının nükleer testlerin yapıldığı dönemle ilişkilendirildiğini belirtti.

1984-2016 yılları arasında 395 tiroid kanseri vakası üzerinde yapılan ve 2010 yılında bölgede sonuçları açıklanan epidemiyolojik araştırmalarda, bu dönemin tiroid olaylarının değerli bir kısmında gizliliği kaldırılan belgelerin ve meteorolojik verilerin etkili olduğu ortaya çıkmıştır. bölge.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 2021 yılında Fransız Polinezyası’na yaptığı ziyarette başkent Papeete’de yaptığı konuşmada, Fransa’nın 1966-1996 yılları arasında bölgede gerçekleştirdiği 193 adet nükleer denemenin yerel halkın sağlığını etkilediğini ve ülkesinin Fransız Polinezyası’na borcu var. Resmi bir özür dilememişti.

Fransa’nın nükleer testleri

1966-1996’nın ortalarında Fransa, eski kolonisi Cezayir’de ve Fransız Polinezyası’nın deniz topraklarında yaklaşık 210 nükleer deneme yaptı. Polinezya’da yapılan 193 nükleer testten 147’si yer altındaydı.

100 binden fazla kişiyi etkilediği tahmin edilen nükleer denemelere uluslararası tepkiler nedeniyle eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac döneminde son verilmiş ve mağdurlara tazminat ödenmesine karar verilmişti.

Fransa’da 2010 yılında nükleer test kurbanlarına tazminat ödenmesini zorunlu kılan bir yasa çıkarılmasına rağmen, yalnızca 20 kişiye tazminat ödendi. Birçok tazminat talebini reddeden Fransa, sözünü tutmamakla suçlandı.

Mururoa Dosyaları

Disclose haber sitesi gazetecileri, Amerikan Princeton Üniversitesi ve İngiliz çevre grubu Interprt araştırmacıları, Fransız Savunma Bakanlığı ile ilgili “Mururoa Files” adlı 2 bin belgeyi incelediler ve Mart ayında “Toxic” adıyla bir kitap yayınladılar.

Belgeleri ve hem Fransa hem de Fransız Polinezyası’ndan onlarca insanla yapılan röportajları inceleyen araştırmacılar, 1966’da bölgedeki Aldebaran nükleer testlerinin, 1971’de Encelade’nin ve 1974’te Fransa’nın bölgesinde Centaure’nin radyasyon etkilerini yeniden yapılandırdılar.

Fransa’nın denemelerin etkilerini bazen kasten hafife aldığının vurgulandığı kitapta, radyasyon seviyesinin Fransız Atom Enerjisi Komisyonu’nun 2006’da hesapladığı seviyenin 10 katına kadar çıktığı ve mağdurlara tazminat olarak atıfta bulunulduğu kaydedildi.

Kitap, Fransız yetkililerin nükleer testlerin Adalıların sağlığı üzerindeki gerçek etkisini 50 yıl boyunca gizlediği sonucuna vardı.

Şimdiye kadar yalnızca 63 Fransız Polinezya vatandaşının nükleer deneme sonucunda radyasyona maruz kalması nedeniyle tazmin edildiğini bildiren Disclose sitesine göre, bölgedeki nükleer testler 100.000’den fazla insanı etkiledi.

Polinezya Hükümet Lideri Fritch, 60 yıllık inkar, sindirme ve aşağılamanın bir anda silinemeyeceğini belirterek, konunun Fransız yönetimiyle görüşülmesi talebinde bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu