Teknoloji

Gelecekte kıyafetleriniz kendi kendini tamir edebilir!

İngiltere’deki Newcastle Üniversitesi ve Northumbria Üniversitesi’nden bir grup, birçok mantar tarafından üretilen ince, kök benzeri ipliklerin potansiyel olarak biyolojik olarak parçalanabilir, giyilebilir ve tam zamanında kendi kendini iyileştiren bir araç olarak kullanılabileceğini keşfetti.

Araştırmacılar testlerinde, birlikte miselyum adı verilen bir yapıya dönüşen, hif olarak bilinen dallanan filamentlerden bir cilt üreten Ganoderma lucidum mantarına odaklandılar.

CİLT BÜYÜTÜR

Science Alert haber kaynağının aktardığı bilgiler doğrultusunda araştırmacılar yayınladıkları yazıda, “Sonuçlar, misel materyallerinin kuru ve oligotrofik ortamlarda hayatta kalabileceğini ve iki günlük bir iyileşme döneminden sonra minimum müdahale ile kendi kendini iyileştirmenin mümkün olduğunu gösteriyor.”O yazıyor.

Bir sıvı içinde misellerin, klamidosporların, karbonhidratların, proteinlerin ve diğer besinlerin bir karışımını içeren yeni bir yaklaşım, çıkarılabilen ve kurutulabilen bir derinin büyümesini teşvik etti. . Sonuçlar şu anda bir giysiye dönüştürülemeyecek kadar yeni kabul ediliyor, ancak araştırmacılar, gelecekteki yeniliklerin muhtemelen katmanları birleştirerek veya gliserol içinde plastikleştirerek daha sert bir cilde dönüşebileceğinden eminler.

TAMİR EDİLEN MALZEME ESKİ KADAR GÜÇLÜ

Malzeme üzerinde yapılan testler, yetiştirildiği koşullara benzer koşullarda yerleştirildiğinde, üzerine açılan delikleri gerçekten değiştirebileceğini gösterdi. Malzeme eskisi kadar güçlüydü ama deliklerin nerede olduğunu görmek hâlâ mümkündü.

Araştırmacılar, ” Bu rejeneratif miselyum malzemesinin mikro ve makro kusurları iyileştirme yeteneği, mobilya, otomotiv koltukları ve moda giysiler gibi deri eşyaların yerine geçen benzersiz ürün uygulamaları için ilginç gelecek umutları yaratıyor.”O yazıyor.

Ekip ayrıca klamidospor içermeyen mantar Pleurotus ostreatus ile de bazı çalışmalar yaptı. Bu mantarın kesin bir biçimde kendi kendini iyileştirememesi, malzemeye yenilenme yeteneği verenin klamidosporlar olduğunu gösterdi.

İYİLEŞME SÜRECİ ZAMAN İÇİNDE HIZLANABİLİR

Uzmanlar, mantardan yapılmış giysiler giyebilmek için daha çok yol kat etmeniz gerektiğini söylüyor. Uzmanlar ayrıca cihazın büyüme ve yumuşama süreçlerinin birkaç gün sürdüğünü ve bunun zamanla hızlandırılabileceğini belirtiyor.

Ancak bunlar, araştırmacıların tasarlanmış canlı malzemeler veya ELM’ler olarak adlandırdıkları şeyler için farklı zamanlar: Çevreleriyle uyum sağlayabilirler ve içlerindeki canlı hücreler sayesinde her türlü şekilde değiştirilebilirler.

Araştırmacılar, “Tamamen mantar hücrelerinden yapılmış tasarlanmış canlı malzemeler, kendi kendine bir araya gelme, algılama ve kendi kendini iyileştirme gibi fonksiyonel özelliklerinden dolayı önemli bir potansiyel sunuyor.”O yazıyor.

Araştırma, Advanced Functional Materials dergisinde yayınlandı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu