Ekonomi

Güney Kore’den Türkiye’ye 40 trilyon wonluk teklif! kuzeyi işaret ettiler

Kore Elektrik Enerjisi Kurumu (KEPCO), ülkenin kuzeyinde açıklanmayan bir alanda dört adet APR-1400 reaktörünün inşası için Türkiye’ye ön teklif verdi. KEPCO CEO’su Seung-il Jeong, KEPCO’nun nükleer santral projesine katılma planlarının görüşüldüğü 30 Ocak’taki toplantıda öneriyi Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e iletti.

TÜRKİYE’NİN KUZEYİ İMZALANDI

İki taraf, yaklaşık 40 trilyon won (32.55 milyar $) değerinde olduğu tahmin edilen proje hakkında görüşmelerde bulunuyordu ve Türk hükümeti, geçen yıl Aralık ayında KEPCO’dan teklif vermesini istedi.

KEPCO’dan yapılan açıklamada, “Teklifin ana içeriği, KEPCO’nun ve Kore’nin mükemmel nükleer santral inşa etme yeteneklerinin tanıtılmasını, Türkiye nükleer santralinin iş yapısını, inşaat süresini ve yerelleştirmeyi içermektedir. KEPCO’nun bir ön teklif sunması ile, Türkiye’ye yeni nükleer santral ihracatı Görüşmeler başladı ve KEPCO, en uygun iş geliştirme planını elde etmesi beklenen Türkiye ile ortak bir proje fizibilite çalışması yapmayı planlıyor.”söylendi.

Ayrıca konu kapsamında şirket; “Batı’da yapımı devam eden en yeni nükleer santraller arasında KEPCO, verilen bütçe ve zamanlamayı karşılayarak müşteri güvenini kazanmış tek işletmecidir”dedim.

ÖNERİLEN İKİ ALAN

Önerilen iki site için çeşitli planlar tartışıldı. Framatome ve Mitsubishi Heavy Industries ortak girişimine ait 4 adet Atmea1 ünitesi Sinop ve Japonya için müzakere edildi. “Nükleer santral inşa etmek için münhasır müzakere hakları” Hükümetler arası bir anlaşma imzalandı. İğneada için Westinghouse ve Çin Devlet Nükleer Enerji Teknolojisi Kurumu (SNPTC) ile AP1000’ler ve SNPTC’nin bunları geliştirmesi olan CAP1400 hakkında görüşmeler yapıldı.

KAYNAK: YILDIZ GAZETE

haberortaca.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu