Ekonomi

İzmir’de Kestane Hasat Dönemi Başladı

İzmir’in Tire ilçesinin dağlık kesimlerinde yetişen kestanelerde hasat sezonu başladı. Tıpkı komandolar gibi ağaçlara tırmanan özel eğitimli kestanecilerin günlük ücreti 2 bin TL’yi buluyor.

Havaların soğumasıyla birlikte Tire’deki üreticiler tatlı telaşına girdi. Sabahın erken saatlerinde kestane bahçelerine gelen üreticiler, 25-30 metre yüksekliğindeki ağaçlara tırmanarak ellerindeki sırıklarla kestaneleri silkeliyor. Değerli bir ihracat ürünü olan kestanenin hasadı için özel eğitimli personel, gün boyu ağaçlara komando gibi tırmanıyor ve kestaneleri sallıyor. Düşen kestaneler kadın personel tarafından toplanarak çuvallara yerleştiriliyor. Çuvallanan kestaneler yaklaşık 2 ay kadar gömülerek dış kabuğunun çürümesi bekleniyor. Daha sonra kestaneler makinelerle kabukları soyularak pazarlarda tüketicilerle buluşuyor.

Kestane ağaçlarında görülen kestane kanserinin her yıl kestane verimini azalttığını söyleyen üreticiler, kestane kanserine çare bulunmadıkça bölgede kestane kalmayacağını ifade etti. – İZMİR

develi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu