Ekonomi

Kripto piyasasında yeni endişe

Kripto varlık alım satım platformu FTX’te yaşanan olayların kripto piyasasını sarsmasının akabinde, Singapur’da yer alan Crypto.com platformunda gerçekleşen büyük çekim süreçleri piyasa iştirakçileri ortasında tasaya neden oldu.

Crypto.com’dan yapılan açıklamaya nazaran, platformun CEO’su Kris Marszalek, platformda spekülasyona ve varlıkların çekilmesine neden olan kimi süreçler hakkındaki sorulara karşılık vermek için YouTube’da bir canlı yayın gerçekleştirecek.

Platformun soğuk cüzdan adresini paylaşmasının akabinde bir kullanıcının süreç kayıtlarını incelemesi sonucunda, geçtiğimiz ay Crypto.com’dan diğer bir platforma yüksek ölçüde Ether transferi yapıldığı ortaya çıktı.

Marszalek’in açıklaması kaygıları yatıştırmadı

Marszalek, 400 milyon dolar pahasında olan Ether’in kazara transfer edilmesinin akabinde iade alındığını açıkladı. Buna karşın, FTX’in iflası ile hâlihazırda gergin olan piyasadaki kaygılar yatışmadı.

Wall Street Journal’ın haberine nazaran, Marszalek’in açıklamasının akabinde, platformdan çekim süreçleri artarak devam etti. Twitter kullanıcıları başka transferlere dikkat çekerek, Crypto.com ile daha küçük platformların, birbirlerinin rezervlerini desteklediğini ortaya sürdü.

Geçtiğimiz hafta Bitcoin yaklaşık yüzde 22, FTX’in jetonu FTT de yaklaşık yüzde 93 kıymet kaybederken, Crypto.com’un jetonu CRO ise yaklaşık yüzde 43 bedel kaybetti.

Bitstamp CEO’sundan güven vurgusu

Singapur’da yer alan kripto varlık platformu BitStamp’in CEO’su Leonard Hoh, “Bu sektörde şeffaflığın az bulunması nedeniyle, güven hissi çok değerli durumda. Şu anda hangi platforma güveneceğinize nasıl karar vereceksiniz? Şirketler yükümlülüklerini ve uyumluluk denetimlerini karşılama kabiliyetlerine göre sınanıyorlar. Piyasa tarafların iyi niyetle davrandığını varsaymak yerine kanıt istiyor” dedi.

İlk 10 kripto varlık platformu ortasında olan Crypto.com, 2021 yılında 700 milyon dolarlık bir mutabakat ile Los Angeles’daki Staples Center’ın ismini Crypto.com Arena olarak değiştirerek ve aktör Matt Damon ile birlikte reklam yaparak ismini duyurmuştu.

FTX’in yarattığı tasa öbür platformları etkiliyor

Geçtiğimiz hafta, kullanıcıların en çok inanç duyduğu platformlardan biri olan FTX’in likidite sorunu yaşadığının ortaya çıkması ile başlayan süreç, SEC ve CFTC’nin yanında birçok kurumun platforma soruşturma başlatması, Bankman-Fried’in bir günde 14,6 milyar dolar kaybetmesi ve platformun ana merkezinin bulunduğu Bahamalar’daki varlıklarının dondurulması ile devam etmişti.

8 milyar dolar sermaye açığı bulunan platformun iflas süreçlerini başlatması ve CEO Bankman-Fried’in istifası ile sonuçlanan olaylar zinciri, birçok kullanıcının şeffaf olmayan merkezi platformlara olan itimadını yitirmesi ve varlıklarını çekmesine neden oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu