Haber

Macron: IŞİD’le savaşan koalisyon Hamas’la da savaşmalı

İsrail’i ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suriye ve Irak’ta IŞİD’e karşı savaşan uluslararası koalisyonun genişletilerek Hamas’a karşı mücadele edilebileceği önerisini ortaya attı. Ancak Macron, ABD öncülüğünde kurulan ve onlarca ülkeyi kapsayan ancak İsrail’in yer almadığı koalisyonun Hamas’la mücadelede nasıl bir rol üstlenebileceği konusunda ayrıntıya girmedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Kudüs’te yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Macron, “Fransa, Irak ve Suriye’deki operasyonlarında yer aldığımız IŞİD’e karşı uluslararası koalisyonun Hamas’a karşı da mücadele etmesine hazır. “

Bölgesel çatışma riskine ilişkin uyarıda bulunan Macron, “Hamas’a karşı savaş acımasızca ama kurallar çerçevesinde yürütülmeli” dedi.

Macron’un “koalisyon” teklifini doğrudan değerlendirmeyen Netanyahu, savaşın “şer ekseni” ile “özgür dünya” arasında olduğunu belirterek, “Bu sadece bizim savaşımız değil, herkesin savaşı” dedi.

Koalisyon 9 yıl önce kuruldu

IŞİD’e karşı uluslararası koalisyon, örgütün 2014 yılında Suriye ve Irak’ta geniş bir alanı kontrol altına almasıyla kuruldu. Bugün 80’den fazla ülkenin desteklediği koalisyonun askeri operasyon gücünde ABD önemli bir rol oynuyor.

Koalisyonun internet sitesinde yer alan açıklamada, “IŞİD’in Irak ve Suriye’de askeri olarak yenilgiye uğratılmasına” katkı sağlayan oluşumun artık “örgütün engellenmesi amacıyla keşif ve istihbarat gibi alanlarda danışmanlık faaliyetlerine odaklandığı” belirtildi. yeniden güç kazanmaktan.”

Fransız rehineler

Hamas’ın 7 Ekim’de gerçekleştirdiği saldırılarda 30 Fransız vatandaşı hayatını kaybetti. Kaçırılan kişiler arasında Fransızlar da var. Macron, Hamas’ın elindeki Fransız rehinelerin serbest bırakılmasının sağlanmasının kendileri için bir öncelik olduğunu kaydetti.

Abbas’la görüşme

Fransa Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Macron’un İsrail ziyareti sırasında savaşın tırmandırılmaması, rehinelerin kurtarılması, İsrail’in güvenliği ve “iki devletli çözüm” konularına odaklandığını kaydetti.

Filistin tarafı, Macron’un Filistin Özerk Yönetimi lideri Mahmud Abbas ile de Ramallah’ta bir görüşme yapacağını bildirdi.

Reuters/GY, Birleşik Krallık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu