Ekonomi

Merkez Bankası’ndan ‘Enflasyon zayıflıyor’ mesajı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ocak ayındaki yükselişin ardından önümüzdeki dönemde enflasyonun ana eğiliminin zayıflayacağı değerlendirmesinde bulundu.

TCMB, Ocak ayı “Aylık Fiyat Gelişmeleri” raporunu yayınladı. Rapora göre, tüketici fiyatları Ocak ayında 2023 yılı Enflasyon Raporu varsayımına uygun olarak yüzde 6,70 oranında artarken, yıllık enflasyon 0,09 puanla sınırlı bir artışla yüzde 64,86’ya ulaştı. Yıllık enflasyon temel mallarda ve en önemlisi enerjide yükselirken diğer büyük kümelenmelerde düştü.

Raporda şu bilgilere yer verildi:

“Otomatik sabit vergi artışının etkileri enerji kümesi aylık enflasyonunda hissedilirken, sepete yansıyan doğalgaz fiyatları yükselişini sürdürdü. Gıda kümesinde işlenmemiş gıda kalemleri öncülüğünde güçlü fiyat artış eğilimi Ocak ayında da devam etti. Yönetilen fiyat ayarlamaları ve geriye endeksleme davranışının etkisiyle fiyat arttı Kümede aylık enflasyon ciddi oranda arttı Temel mallar kümesinde aylık enflasyon bir önceki aya göre arttı ve giyim ve hariç fiyat artışları yaygınlaştı Ocak ayında üretici fiyatlarındaki aylık artış maliyet gelişmelerine paralel olarak güçlenirken, yıllık üretici enflasyonu yatay seyretti. Enflasyon Raporu varsayımlarında B ve C göstergelerinde yıllık enflasyonda sınırlı bir düşüş yaşandı. Ocak ayındaki yükselişin ardından önümüzdeki dönemde enflasyonun ana eğiliminin zayıflayacağı değerlendiriliyor.”

(EKONOMİK HİZMET)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu