Haber

Mozambik’te fırtına ve sel nedeniyle 117 kişi hayatını kaybetti.

Hint Okyanusu kıyısındaki Doğu Afrika ülkesi Mozambik’te şubat ayından bu yana fırtına ve seller nedeniyle 117 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Mozambik Başbakanı Adriano Maleiane mecliste yaptığı konuşmada ülkede fırtına ve sellerin yol açtığı can kaybı ve hasara ilişkin bilgi verdi.

Maleiane, geçen aydan bu yana fırtına ve sel nedeniyle 117 kişinin hayatını kaybettiğini, 272 kişinin ise afetten olumsuz etkilendiğini duyurdu.

Freddy Kasırgası’nın da büyük hasara yol açtığına işaret eden Maleiane, şiddetli yağışların nehir yataklarında taşkınlara neden olarak sellere yol açtığını vurguladı.

Maleiane, 50 bin evin yıkıldığını, 686 derslik ve 69 sağlık ocağının kullanılamaz hale geldiğini, 11 bin kilometre yolun hasar gördüğünü ve 73 bin hektar tarım arazisinin sular altında kaldığını kaydetti.

Çiftlik hayvanları da kasırga ve sellerden zarar gördü.

Dünya Meteoroloji Örgütü’ne göre Doğu Afrika’da Madagaskar ve Mozambik’i ikinci kez etkilemesi beklenen Freddy Kasırgası, tarihin en uzun süreli kasırgası olabilir.

Mozambik’te yetkililer, önce kıyı kesimlerini, ardından da ülkenin iç bölgelerine yayılacağı tahmin edilen kasırga nedeniyle ikinci kez alarm konumuna geçerek yeni tedbirler aldıklarını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu