Ekonomi

Muş Karasu Yatağı İyileştirme Projesi ile Sel Felaketleri Önleniyor

Muş Karasu Yatağı İyileştirme Projesi’nde çalışmalar aralıksız devam ederken, çalışmaların tamamlanmasıyla Muş Ovası’nda sel felaketlerinin önüne geçilecek.

Muş Ovası’ndaki tarım arazilerinin sulanmasında önemli rol oynayan Karasu Nehri’nde 2008 yılında başlatılan yatak iyileştirme projesi devam ediyor. 1,5 milyarlık dev yatırımla ovada su baskınlarının önlenmesi ve yeni alanların tarıma kazandırılması hedefleniyor. 2008 yılında başlayan nehir iyileştirme projesinde yaklaşık 44 kilometrelik alanda iyileştirme çalışmaları tamamlandı. 2026 yılına kadar sürmesi planlanan proje tamamlandığında yaklaşık 110 kilometrelik alan rehabilite edilecek. İyileştirme çalışmalarının yapıldığı alanlarda bahar döneminde herhangi bir rastgele su baskını yaşanmadı.

Karasu Nehri Rehabilitasyon Projesi ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Devlet Su İşleri (DSİ) 172. Muş Şube Müdürü Servet Fırat, 2008 yılında yapımına başlanan projeye 1,5 milyar TL’lik dev bir yatırım yapıldığını belirterek, “Bizim Muş Karasu Nehri Rehabilitasyon Projesi 2008 yılında başladı. 4. etaptayız. 2007 ve 2023 yılı ortasında yaklaşık 40 kilometrelik dere rehabilitasyon çalışması yapıldı. Toplamda 110 kilometrelik alan 65 kilometreye düşürülecek. 2023 yılına kadar 40 kilometrelik yatak iyileştirme çalışması tamamlandı. Türkiye’de başlayan dördüncü etabımızla yaklaşık 4 kilometrelik alan rehabilite edilecek. Tarım arazilerimizin su baskını riskini en aza indireceğiz.Mevcut eski Karasu Nehri yatağını çıkarılan malzemelerle doldurarak vatandaşlarımıza tarım arazileri kazandıracağız.Bu proje tamamlandığında Karasu Nehri’ni Muş Ovası’na bağlayacağız. İlgili herhangi bir sel riski olmayacaktır. Ayrıca Karasu Nehri’nin önemli bir özelliği de şu anda ihalesi biten sulama projesinin ana drenaj kanalı olarak kullanılacak olmasıdır” dedi.

2008 yılında başlatılan proje kapsamında 40 kilometrelik alanın rehabilite edildiğini kaydeden Direktör Fırat, “Projemizin şu ana kadar 40 kilometresini tamamladık. 2024 yılı sonunda yaklaşık 44 kilometrelik yatak iyileştirmesi tamamlanmış olacak. 2024 yılından sonra projenin beşinci etabı tamamlanarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulacaktır.Su baskını riski olmayacak.2008 yılında başladığımız projemiz cari fiyatlarla yaklaşık 1 milyar TL harcadı. Projenin tamamlanmasıyla toplamda yaklaşık 1,5 milyar TL harcanacak. Bugüne kadar 40 kilometrelik rehabilitasyonu tamamladık. İnşallah 2026 yılı sonunda projemiz tamamen bitmiş olacak.” ifadelerini kullandı.

Rehabilitasyon projesi öncesinde Muş Ovası’nın her baharda sular altında kaldığını hatırlatan Fırat, yapılan çalışmalar sonucunda su baskını riskinin ortadan kaldırıldığını belirterek, “Bu proje yapılmadan önce köylerimizin bulunduğu köylerimizde su baskınları meydana geliyordu. Bahar döneminde yoğun yağış nedeniyle Karasu Nehri geçiyor. Hatta bazı yerleşim yerlerine araçla giriyoruz. “Bu bölgelere havadan ulaşmaya çalışıyorduk. Bu projenin hayata geçmesiyle birlikte bu su baskını riski ortadan kalktı. Bu projeyle 2014 yılından bu yana hiçbir rastgele bölgede su baskını yaşanmadı. Projenin en değerli sebebi taşkınların önlenmesi ve vatandaşların tarım arazilerinin su baskınından korunmasıdır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu