Haber

Nijerya, İsrail ve Filistin arasında insani ateşkes çağrısı

Nijerya, İsrail ve Filistin arasında acil, kalıcı ve kalıcı insani ateşkes sağlanması ve insani yardım koridorunun açılması çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Yusuf Tuğgar, yaptığı yazılı açıklamada, son dönemde artan şiddet nedeniyle Gazze’de durumun vahim olduğunu ve acil müdahale gerektiğini belirtti.

Kadınlar, çocuklar ve diğer savunmasız grupların, ayrım gözetmeksizin uygulanan şiddet nedeniyle büyük zarar gören ve sonuçlarına da katlanan saf siviller arasında yer aldığını vurgulayan Tuggar, ilgili tüm taraflara acilen ateşkesi kabul etmeleri ve sorunun çözümü için diplomatik müzakerelere başlamaları çağrısında bulundu. anlaşmazlık.

Tuggar, tarafların çatışma zamanlarında bile sivillerin güvenliği ve refahının sağlanmasına öncelik veren insan hakları ve uluslararası insancıl hukuk gibi temel değerleri desteklemesi gerektiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Nijerya hükümeti, İsrail hükümetine, krizin başlangıcından bu yana yerinden edilmiş milyonlarca insana insani yardım erişimi sağlanması çağrısında bulunuyor. Su, yiyecek, tıbbi malzeme ve yakıt kıtlığı, Gazze’deki insani felaketi daha da derinleştirdi.”

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den yapılan saldırılarda 311’i asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre Gazze’de İsrail saldırılarında ölenlerin sayısı 3 bin 342’si çocuk, 2 bin 262’si kadın olmak üzere 8 bin 5’e yükselirken, 20 bin 242 kişi de yaralandı.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 113 Filistinli öldü, 1.900’den fazla Filistinli ise yaralandı.

İsrail bombardımanı sırasında Gazze’de 34, Lübnan’da ise 1 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri durma noktasına geldi.

İsrail ordusu, 26 Ekim’den itibaren sınırlı kara operasyonlarını genişletmeye başladı ve hava saldırılarının dozunu daha da artırdı.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunun hedefi oldu.

carsibasihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu