Ekonomi

Piyasalarda son durum: Dolar ve euro ne kadar oldu? (14 Şubat 2023)

Tarihi tepelerde döviz kuru yatay seyrederken, geniş bir coğrafyada binlerce binanın yıkılmasına neden olan depremin etkileri ve maliyetleri piyasalarda görülüyor.

Bugün iç gündemde Cumhurbaşkanı başkanlığında yapılacak kabine toplantısı ve MHP’nin depremle ilgili tedbirlerin görüşüleceği meclis kümesi toplantısı yer alıyor.

Ekonomistlerin ve ekonomi yetkililerinin ilk hesaplamaları, depremin maliyetinin 50 milyarı geçebileceğini gösteriyor ancak yeni raporlar, maliyetin bu fiyatı aşabileceğine işaret ediyor. TÜRKONFED’in hafta sonu yayınladığı raporda maliyetin 84,1 milyar doları bulabileceği tahmin edilirken, İstanbul Analytics toplam etkinin 100 milyar doları bulabileceğini tahmin ediyor.

Depremde bir hafta geçmesine rağmen bazı bölgelerde arama kurtarma çalışmaları devam ederken, hayatını kaybedenlerin sayısı 31 bin 643 oldu.

Geçen hafta Kahramanmaraş’ta Pazartesi sabahı ve öğle saatlerinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem, yaklaşık 13,4 milyon kişinin yaşadığı 10 ilde ve Suriye’nin kuzeyinde büyük yıkıma neden oldu. 10 ilde olağanüstü hal ilan edildi.

Dolar ve euro ne kadar oldu?

Döviz piyasasındaki arz ve talep TCMB’nin aldığı tedbirlerle belirlendiği için piyasada son aylarda sert hareketler görülmemektedir. TL, özellikle yılın ilk yarısında olmak üzere, geçtiğimiz yıl boyunca dolar karşısında %29,6 oranında değer kaybetti. Dolar/TL bu sabah 08:46 18.8400/18.8425 seviye. Depremin ardından TL, dolar karşısında önemli bir değişiklik göstermedi. Euro/TL kuru ise 20.23düzeylerde yer almaktadır.

ABD enflasyon verilerini izliyoruz

Asya borsaları dün Wall Street’te görülen yükselişe paralel olarak ABD’de bugün açıklanacak enflasyon verilerinin yavaşlayacağı beklentisiyle yükselirken, Japon hükümetinin Bank of Bank’ın yeni lider adayını açıklamasının ardından yen kayıplarını telafi etti. Japonya (BOJ).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu