Haber

Sırbistan, Kosova’daki uluslararası toplum temsilcilerine karşı “tutum değişikliği” yapacak

Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Daciç, ülkesinin Kosova’daki uluslararası toplum temsilcilerine karşı tavrını değiştireceğini söyledi.

Yerel bir televizyon kanalında Sırbistan-Kosova ilişkilerini değerlendiren Daciç, “Uluslararası toplumun Kosova’daki temsilcileriyle ilişkiler söz konusu olduğunda, bu duruma ilişkin tutumlarımızda mutlaka değişiklik olacaktır.” söz konusu.

Daciç, NATO’nun Kosova Gücü’nün (KFOR) üzerine düşeni yapması halinde sorun olmayacağını belirterek, Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin “tek taraflı hamlelerine” müsamaha gösterilmemesi gerektiğini vurguladı.

Daciç, Kosova’nın BM’ye girmesinin ve Kosova’daki Sırpların güvenliğinin ülkesinin “kırmızı çizgisi” olduğunun altını çizerek, “Halkımızın güvenliğini kimse garanti edemezse bir pogromun tekrarlanmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.

Sırbistan ve Kosova yine karşı karşıya

Sırbistan ve Kosova, Kosova’nın ülkenin kuzeyindeki Sırp nüfuslu bölgelerde güvenlik güçlerinin varlığını artırdığını bildirmesinin ardından bir kez daha gerildi.

Sırp nüfusun yoğun olduğu Kosova’nın kuzeyindeki 4 belediyede 18 Aralık’ta yapılacak erken genel seçimler öncesinde iki ülke bir kez daha karşı karşıya geldi.

Kosova tarafı seçim öncesi bölgede güvenliği sağladığını belirtirken, Sırp tarafı bölgede yaşayan Sırpların uzaklaştırılmak istendiğini savunuyor.

Yerel basında çıkan haberler, kuzey Kosova’daki durumun sakin ama gergin olduğunu gösteriyor.

Sırbistan, 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Dönem dönem çatışan Sırbistan ve Kosova, 2011 yılında başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında, ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak bir yol bulmaya çalışıyor. Avrupa Birliği (AB) arabuluculuğu.???????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu