Ekonomi

Tesla, Avrupa, Singapur ve İsrail’de otomobil fiyatlarını düşürdü

Elektrikli araç üreticisi Tesla (NASDAQ: TSLA), Cuma günü Avrupa, İsrail ve Singapur’da elektrikli araçlarının fiyatlarını düşürdü.

İndirimler, şirketin Ocak ayında Çin’de başlattığı küresel indirim atılımını büyütürken, şube lideri de kar marjındaki dalgalanmaları artırdı.

Web sitesinde yer alan verilere göre Tesla, Model 3’ün Almanya’daki fiyatını 2.000 avro veya %4,5 oranında düşürerek araç başına 41.990 avroya (46.462 dolar) indirdi. Model 3 Performance versiyonu, önceki fiyatına göre %9,8 indirimle 54.990 Euro’ya satılıyor.

Tesla ayrıca Model Y Performance’ın fiyatını da %9,2 oranında düşürerek 60.990 Euro’ya indirdi. Model Y Arkadan Çekişli ve Uzun Menzil fiyatları aynı kaldı.

Yerel web sitesine göre, Singapur’daki Model 3 ve Model Y araçlarının fiyatlarını %4,3 oranında düşürerek %5’in ortasına düşürdü. İsrail’de, Ocak ayındaki ilk küresel fiyat indirimlerinin ardından arkadan çekişli Model 3’ün fiyatı %25 düşürüldü.

Tesla Cuma günü yaptığı açıklamada, üretim kapasitesindeki ölçeklendirme ve optimizasyon nedeniyle Almanya ve Fransa da dahil olmak üzere birçok Avrupa pazarında fiyatları düşürdüğünü söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Tesla, yılın başından bu yana temel Model 3’ün fiyatını genel olarak %11 ve temel Model Y’de %20 indirim yaptı.

TSLA hisseleri Cuma günü piyasa öncesi zamanlarda %0.42 yükseldi.

Yazar: Michael Elkins

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu