Ekonomi

Türkiye enerji ticaret merkezi olma hedefine doğru ilerliyor

AK Parti Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez, “Şu anda 5,8 milyar metreküp olan yer altı doğal gaz depolama kapasitemizi plan dönemi sonunda 13 milyar metreküpe çıkaracağız. Ayrıca ülkemiz enerji ticareti yapan bir ülke haline gelecektir” dedi. Enerjide üretici ve tüketici bölgeler arasındaki jeostratejik konumunu etkin bir şekilde kullanarak merkez haline gelmeyi hedefliyoruz.” Bunun gerçekleşmesi için faaliyetlerimize hızla devam edeceğiz” dedi.

Dönmez, 12. Kalkınma Planı konusunda AK Parti Kümelenmesi adına konuştu. Dönmez, Türkiye’nin 2053 yılına kadar karbon nötr bir ülke olma hedefi doğrultusunda iklim değişikliğiyle mücadelede yenilenebilir enerji kaynakları ve teknolojilerine önem verdiklerini belirterek, “Bu kapsamda güneş kurulu gücümüzü yüzde 30’a çıkaracağız. bin MW’a, rüzgar enerjimizi ise plan dönemi sonunda 18 bin MW’a çıkaracağız. Akkuyu Nükleer Santrali’nin tüm üniteleriyle birlikte üretime başlamasıyla birlikte 4 bin 800 MW nükleer kurulu güce ulaşacağız. Böylece 136 bin MW’a ulaşmayı hedefliyoruz. Plan dönemi sonunda toplam elektrik kurulu gücünde MW. Bunun için yerli parça zorunluluğu ile yeni Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) yarışları düzenleyeceğiz ve offshore YEKA projelerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ülkemiz toplam yenilenebilir enerji gücü açısından dünyada 12’nci, Avrupa’da 5’inci sırada yer alırken, toplam yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretiminde ise dünyada 13’üncü, Avrupa’da 6’ncı, 10’uncu sırada yer alıyor. Ayrıca EPDK tarafından elektrik depolama projelerine 20 bin MW’ın üzerinde ön lisans verildi. “Bu gelişmelerle birlikte yenilenebilir kaynakların elektrik üretimindeki payı 2028 yılı sonunda yüzde 50’ye ulaşacak” dedi.

Dönmez şunları söyledi:

Şu anda 5,8 milyar metreküp olan yer altı doğal gaz depolama kapasitemizi plan dönemi sonunda 13 milyar metreküpe çıkaracağız. Ayrıca ülkemizin, elektrik üreticisi ve tüketici bölgeleri arasındaki jeostratejik konumunu aktif olarak kullanarak, bir güç ticaret merkezi haline gelmesi için çalışmalarımızı hızla sürdüreceğiz. Akdeniz ve Karadeniz’de kendi gemilerimizle kendi kıta sahanlığımızdaki petrol ve doğalgaz arama ve sondajlarına kararlılıkla devam edecek, tespit ettiğimiz kaynakları en kısa sürede ekonomimize kazandıracağız. Maden kaynaklarımıza yönelik arama ve üretim faaliyetlerimizi sürdürürken; “Yer altı zenginliklerimizi doğaya ve çevreye zarar vermeden ekonomiye kazandırmayı önceliyoruz ve bu amaçla çalışmalarımızı özveriyle sürdürüyoruz.” – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu