Yaşam

Yazar Yonca Sencar, Şahmaran dizisi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu: Kitabımda ana tema kullanılmış.

Serenay Sarıkaya ve Burak Deniz’i bir araya getiren Netflix yapımı Şahmaran dizisi bu kez farklı bir konu ile gündemde. Yazar Yonca Sencar, Şahmaran dizisinin hikayesinin 2016 yılında yazılan 239 sayfalık Şahmeran İntikam kitabından alındığını iddia etti. Sencar, avukatı Naim Karakaya aracılığıyla senarist Pınar Bulut hakkında hata şikayetinde bulunduklarını açıkladı. yapım şirketi yetkilileri ile yayıncı Netflix yetkililerine Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nu ihlal suçundan dava açıldı.

HAKKINDA KONUŞTU

Yazar Yonca Sencar, kitabında, ailesini kaybettikten sonra sürgün hayatı yaşayan Evvie’nin uzun yolculuğunu hep hayalini kurduğu küçük kasaba Tarsus’ta noktaladığını ve amacına ulaşırken kendini sırlarla dolu bir kabusun içinde bulduğunu belirtiyor. burada sakin bir hayat yaşa.

“2015 yılında yazıp 2016 yılında piyasaya sürdüğüm Şahmeran İntikam kitabının iznim olmadan işlenip Netflix’te yayınlanan Şahmaran adlı diziye uyarlandığını gördüm. İlk olarak fragmanını izlediğimde dizisinde yarattığım ve kurguladığım fantastik yılan-adam ve Kızıl Cadı karakterleri dikkatimi çekmişti kuruma bu tecavüze bir an önce son verilmesi gerektiğini belirtmeme rağmen dizinin başka bir kitaptan uyarlandığı yönünde geri dönüşler aldım.

“Bunun üzerine yapımcı ve yayınevinin bana bahsettiği Emine Buzkan’ın 2010 yılında çıkan ‘Şah-ı Mar’ adlı kitabının ilk baskısını buldum ve inceledim. diziler sadece karakter isimleri ve mar ırkı bakımındandır.dizinin bel kemiğini oluşturan karakterlerin özelliklerinin karakterlerin arka planında işlendiği anlaşılmakta ve çalışmalarımdan alıntılanmıştır.”

ALINAN KAYNAK BELİRTİLMİŞTİR

Öte yandan yapım şirketi dizisinin Emine Buzkan Kaynak’ın Şah-ı Mar romanından esinlendiği belirtildi.

vezirkopru-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu