Haber

Çin ve Myanmar diplomatik ilişkilerin 73. yıldönümünde işbirliği anlaşmaları imzaladı

YANGON, 9 Haziran (Xinhua) — Çin ve Myanmar, diplomatik ilişkilerin kurulmasının 73. yıldönümünde işbirliği muhtıraları imzaladı.

Perşembe günü gerçekleşen imza töreni, Çin’in Myanmar Büyükelçisi Chen Hai ve üst düzey Myanmar yetkililerinin katılımıyla Myanmar’ın başkenti Nepido’da gerçekleştirildi.

Myanmar Birliği Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Than Swe törende yaptığı konuşmada, Myanmar ve Çin’in dağlar ve nehirlerle birleştiğini ve iki ülke halkı arasında derin bir dostluk olduğunu söyledi.

Swe, diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana iki ülkenin birbirine saygı gösterdiğini, birbirlerine eşit davrandığını, karşılıklı yarar sağlayan iş birliğini derinleştirdiğini ve uluslararası arenada birbirini desteklediğini belirtti.

Bakan, muhtıraların imzalanmasının ikili işbirliğinin bir tezahürü olduğunu ve projelerin Myanmar’ın ekonomik ve sosyal kalkınmasına yardımcı olacağını belirtti.

Büyükelçi Chen ise Çin’in elinden geldiğince Myanmar’ın kalkınmasında temel direk olmaya devam etmeye ve çeşitli alanlarda işbirliğini desteklemek için Myanmar ile çalışmaya istekli olduğunu söyledi.

saphaneajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu