Ekonomi

DHMİ ve İTÜ arasında hava trafik yönetimi için iş birliği

İşbirliği protokolünü DHMİ Yürütme Konseyi Başkanı ve Genel Müdürü Hüseyin Keskin, Genel Müdür Yardımcısı Dr. Cengiz Paşaoğlu, İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, İTÜ Havacılık Enstitüsü Kurucu Müdürü Prof. Dr. İbrahim Özkol imzaladı.

Protokol, hava trafik akış modelleri, analiz ve değerlendirme, havalimanı modelleri, analizler ve performans yumuşatma, hava trafik yönetimi karar güçlendirme sistemlerinin geliştirilmesi, insansız hava aracı trafik yönetimine ilişkin düzenlemeleri içeriyor. Koyuncu, yaptığı açıklamada, hava trafik yönetim sistemlerinde modelleme simülasyon çalışmalarına akademik katkı sağlayacaklarını belirterek, “İTÜ olarak eğitimli bir ekibimiz var. Hava trafik yönetim sistemleri konusunda DHMİ’ye akademik katkı sağlayacağız. Amacımız İşbirliği kapsamında mevcut sistemleri gözden geçirmek ve verimli hale getirmek.” dedi.

Keskin, teknoloji çağında bilimin rehberliğinden faydalanmanın DHMİ için de önemine değinerek, “Üniversitelerle işbirliklerini daha da geliştirerek, son teknolojiye ulaşarak proje, sistem, ürün ve hizmetlerimizi geliştirmek ana hedeflerimiz arasında yer alıyor. ” terimleri kullandık.

Türkiye Yüzyılına yakışan projeler hayata geçiyor

Türk havacılığının “altın dönemi” olarak tarihe geçen son 20 yılda, tüm dünyaya örnek olacak birçok mega projenin hayata geçirildiğine dikkat çeken Keskin, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye Asrına yakışır şekilde daha değerli ve daha büyük projeleri hayata geçirmek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. “Protokolün havacılık alanında yerli ve milli sistemlerin geliştirilmesi ve kullanılmasına yönelik yürüyüşümüzü güçlendireceğini umuyorum. Küresel havacılık dalının saygın bir kurumu olarak İTÜ gibi seçkin bir üniversite ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim.” değerlendirmesinde bulundu.

marmaraajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu