Yaşam

Melih Cevdet Anday’ın ilk tefrika romanı Barem Hukuk 77 yıl sonra yayımlandı.

Melih Cevdet Anday’ın yazdığı bir mektupla arşivlerden gün ışığına çıkan Barem Hukuku, 77 yıl sonra ilk kez Everest Yayınları tarafından yayımlandı.

1936 yılında Varlık’ta yayımlanan Ukde şiiriyle edebiyat hayatına başlayan Melih Cevdet Anday’ın adı, Orhan Veli ve Oktay Rifat ile birlikte Garip akımının öncüleri arasında yer alır. Ancak Anday’ın edebiyatımız için en az mısraları kadar değerli bir mirası daha vardır:

Harika romanlar…

Kendi adıyla yayınlanan ilk romanı

Birçok romanı takma adlarla yazdığı bilinen Anday’ın yazıları, döneminin çeşitli gazete ve dergilerinde yayınlandı. 1957’de takma adla tefrika edilen Zifaftan Evvel, yazarın ilk romanı kabul ediliyor. 11 yıl önce bugüne kadar yazarın kendi adıyla yayınlanan bir roman, araştırmacı Eyüp Tosun’un uzun uğraşları ile yeniden keşfedildi.

77 yıl boyunca yayımlandığı gazete sayfasından çıkmayan ve varlığından kimsenin haberdar olmadığı 1946 tarihli Barem Kanunu, Melih Cevdet Anday’ın edebî biyografisini sıfırlar ve yeni bir tarih başlatır.

büyük edebiyat klasikleri

Şiirin yanı sıra edebiyatın birçok türünde eserler vermiş olan Melih Cevdet Anday’ın kendi adıyla yayımladığı ilk romanı Aylaklar, ardından gelen Zımnî Buyruk, İsa’nın Günlüğü ve Raziye romanları günümüzün büyük klasiklerindendir. edebiyat.

Ama şimdi otuzlu yaşlarının başında başladığı Barem Yasası ile Anday, atmosfer yaratma, karakter oluşturma ve kurgu oluşturma konusunda en başından beri ne kadar usta olduğunu ortaya koyuyor.

Barem Yasası ne anlama geliyor?

Barem Kanunu, adını 1929 yılında çıkarılan 1452 sayılı kanundan alır. Memurlara takım derecelerine göre ödenen ücretlerin ölçüsünü ifade eden ölçek, genel olarak takım derecelerine göre belirlenen ücret listesini ifade eder. Memurların maaş fiyatlarının sınıf ve derecelere göre belirlenmesi esasına dayanan bir uygulama olan Barem Sistemi’nde, maaş derecelerini ve miktarlarını içeren çizelge, adını Fransız matematikçi Bertrand François Barreme’den (1640-1703) almıştır. Adına sadık olan bu roman, bir demiryolu memuru olan Nizamettin ve diğer özenle kurgulanmış karakterlerin hikayesidir.

cavdarhisar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu